دانش دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای

دانش: دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای بازرگانی اقتصادی کارت بازرگانی

گت بلاگز کرمان آمار بیماران تالاسمی جنوب کرمان رو به کم کردن است

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: تعداد موالید بیماران تالاسمی ماژور از 14 مورد تولد در سال 92 به هفت مورد در سال 94 کم کردن یافته هست.

آمار بیماران تالاسمی جنوب کرمان رو به کم کردن است

به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ؛ روح الله حمیدی نیا قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه 530 بیمار تالاسمی ماژور در جنوب کرمان وجود دارد گفت: تعداد موالید بیماران تالاسمی ماژور از 14 مورد تولد در سال 92 به هفت مورد در سال 94 کم کردن یافته است.
وی در حاشیه دیدار از مرکز بیماری های خاص شهرستان جیرفت افزود: یکی از دلایل مهم بروز بیماری تالاسمی ماژور در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت انجام ازدواج های غیر رسمی در بعضی مناطق این محدوده است که باید جلوی این امر را بگیریم.

عبارات مهم : پزشکی

وی بیان کرد: در بعضی موارد شاهد هستیم که افراد به علت پرسشها مالی و فاصله تا مرکز شهرها قبل از انجام آزمایش های مورد نیاز، کارها مراسم ازدواج را انجام می دهند و فقط چند روزی قبل از برگزاری مراسم عقد به آزمایشگاه مراجعه و بعد از طولانی شدن مراحل کار اقدام به عقد محلی می کنند.
وی با بیان اینکه در زیاد موارد فاصله بین ازدواج و بارداری در جنوب استان کرمان زیاد نیست گفت: انجام عقدهای محلی بدون انجام آزمایش در بعضی موارد منجر به تولد کودکان تالاسمی می شود.
قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تصریح کرد: ازدواج های فامیلی، تغذیه نادرست و بعضی خرده فرهنگ های غلط در بروز تالاسمی ماژور در منطقه جنوب کرمان تاثیرگذار است.
وی ادامه داد: آمار بیماران تالاسمی جنوب کرمان رو به کم کردن است و سیر نزولی دارد ولی برنامه ریزی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این سمت است که حتی یک مورد بیمار تالاسمی ماژور متولد نشود و به شدت سیستم بهداشت روی این عنوان در حال انجام کار است.
انتهای پیام/س

واژه های کلیدی: پزشکی | کرمان | ازدواج | تالاسمی | دانشگاه | تالاسمی ماژور | دانشگاه علوم پزشکی جیرفت | استان کرمان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog