دانش دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای

دانش: دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای بازرگانی اقتصادی کارت بازرگانی

گت بلاگز وب‌گردی ساخت جمجمه و مغز قابل جراحی با چاپ سه‌بعدی

محققان دانشگاه جان هاپکینز موفق شدند با استفاده از چاپ سه‌بعدی نمونه‌ای از جمجمه و مغز انسان را جهت تمرین جراحان مغز و اعصاب تولید کنند.

ساخت جمجمه و مغز قابل جراحی با چاپ سه‌بعدی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، یکی از جنبه های استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، استفاده از آن در زمینه پزشکی هست. با استفاده از این فناوری و چاپگرهای زیستی نمونه های زیادی از اعضای متفاوت بدن در ابعاد متنوع تولید شده است هست.

عبارات مهم : جراحی
تمرین عملی یکی از مهمترین نیازهای جراحان جهت اصلاح توانایی های جراحی است و جراحان مغز و اعصاب ضمن حساس بودن حیطه کاری، همواره با کمبود امکانات جهت تمرین مواجه بوده اند.

حال محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به سرپرستی پروفسور آلن کوهن با بهره گیری از فناوری چاپ سه بعدی موفق به ساخت نمونه ای از سر انسان شدند که جراحان مغز و اعصاب بتوانند روی آن تمرین جراحی انجام دهند.

در حال حاضر دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز نمونه ای از سر یک فرد 14 ساله را چاپ کرده اند.

برای تولید این نمونه از متخصصان هالیوودی نیز استفاده شده است تا میزان طبیعی و واقعی بودن نمونه، حداکثر میزان ممکن باشد.

پیش از این نمونه ای از قلب یک کودک 14 ماهه در دانشگاه “لوئیس ویل” آمریکا چاپ شده است بود. همچنین بخشی از اعضای بدن در استرالیا جهت آموزش آناتومی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی زیستی تولید شده است بود.

دکتر کوهن گفت: به کمک این نمونه دانشجویان می توانند کمتر در اتاق تشریح با اجساد کار کنند و جهت آشنایی بخش های متفاوت مغز از این نمونه استفاده کنند.

عمل هایی نظیر درمان هیدروسفالی که تجمع مایع مغزی نخاعی در بافت مغز است با استفاده از این نمونه قابل تمرین هستند.

تلاش شده است است تا این نمونه نزدیکی زیادی با واقعیت داشته باشد و به همین علت یک پمپ الکترونیک جهت حرکت مواد مغذی و نخاعی در مغز و همچنین شبیه سازی ضربان مغز در این نمونه تعبیه شده است هست.

تمام دانشجویان جراحی که با این نمونه کار کرده اند از میزان واقعی بودن آن ابراز رضایت کرده اند و ترجیح می دهند که باز هم با استفاده از این نمونه به تمرین بپردازند.

دکتر کوهن خاطرنشان کرد: با استفاده از این فناوری ما موفق شدیم با هزینه بسیار پایین عالی ترین نمونه ممکن را بسازیم و امکان طراحی نمونه های متفاوت جهت شبیه سازی بیماران در جنسیت، سنین و بیماری های متفاوت وجود دارد.

وی افزود: با استفاده از این نمونه ها هر جراح می تواند قبل از شروع عمل جراحی یک بار عمل خود را از ابتدا تا انتها بر روی مدل انجام دهد تا روند انجام عمل جراحی در ذهنش بهتر شکل بگیرد.
منبع:ایسنا
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: جراحی | فناوری | استفاده | دانشگاه | عمل جراحی | ساخت جمجمه | مغز قابل جراحی | چاپ سه بعدی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog