دانش دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای

دانش: دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای بازرگانی اقتصادی کارت بازرگانی

گت بلاگز اقتصادی عمر کارت‌های بازرگانی تمام می‌شود

عضو اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: در آینده به سمتی می رویم که رنگ و بوی کارت بازرگانی کمتر شود و افراد با کد ملیشان از اقتصاد آزاد استفاده م

عمر کارت‌های بازرگانی تمام می‌شود

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، کارت های بازرگانی به وسیله اتاق بازرگانی، صنایع و معادن صادر و به تائید شرکت بازرگانی هر استان می رسد و اعتبار آنها از یکسال تا پنج سال به اختیار متقاضی بوده و کاربرد آن جهت ثبت سفارش و ترخیص کالا، واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به صورت تجاری است.
فعالیت کارت های بازرگانی یکبار مصرف این روزها به معضلی جهت نظام اقتصادی تبدیل شده است که علاوه بر ایجاد پرسشها گوناگون نظیر واردات بی رویه و قاچاق کالا که منجر به کم کردن تولیدات داخلی و زیاد کردن قیمت بیکاری شده، به زیاد کردن فرار مالیاتی نیز دامن زده است.

عبارات مهم : دریافت

در این زمینه با حمیدرضا صالحی عضو اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران و دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی گفتگویی انجام دادیم.
درخصوص کارتهای بازرگانی اجاره ای توضیح دهید.
صالحی: متأسفانه هنوز کارت اجاره ای وجود دارد که این میزان می تواند در حدود 3 یا 4 درصد کل کارت های موجود باشد و البته از طریق اتاق بازرگانی با این موارد برخورد می شود؛ هویت صاحبان کارت ها مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت سوءاستفاده از آن تعلیق می شود.
آیا تا به حال استفاده غیرقانونی از این کارتها مورد کنترل قرار گرفته است؟
صالحی : در 7 سال گذشته شاهد تعلیق کارتهای بازرگانی بودیم و این عنوان در حال کنترل هست. باید به این مسئله توجه داشته باشیم که کسانی که درخواست اخذ کارت را دارند نباید کارتهای خود را در اختیار دیگران قرار دهند.
این کارتهای بازرگانی اجاره ای چه مشکلاتی را جهت اقتصاد کشور ایجاد می کند؟
صالحی: این عنوان از گذشته تا به امروز در کشور وجود داشته ولی به مرور وقت کمرنگ تر شده است لیکن افراد صاحب این کارت آگاه هستند که رصد کارتها دقیق انجام می شود و استفاده از کارتهای دیگران چه عواقب و آثاری را در بر دارد بنابراین به آسانی کارتهای خود را در اختیار دیگران قرار نمی دهند؛ این عنوان از طریق آموزشهایی که در اتاق بازرگانی به دارندگان این کارتها داده می شود به آنها گوشزد شده است است.
آیا کسانی که جهت دریافت کارت بازرگانی درخواست می دهند نیاز به تأیید صلاحیت دارند؟
صالحی: بله دریافت کارت بازرگانی شرایط دارد . اگر یک فرد جهت نخستین بار درخواست کارت دهد مورد بررسی قرار می گیرد و اینگونه نیست که فرد به آسانی کارت بازرگانی را دریافت کند و بعد در استفاده از آن اخلال ایجاد کند ولی اصل قضیه به نا آگاهی برمی گردد لذا باید آموزشهای مورد نیاز در این خصوص داده شود.
آیا قانون خاصی جهت دریافت کارت بازرگانی وجود دارد؟
صالحی: ترکیبات اخذ کارت بصورت آیین نامه و قانونی است.
آیا قانون فعلی مانع از انجام تخلفات در این حوزه می شود؟
صالحی: تا به حال با اطلاعاتی که از اتاق بازرگانی داریم خصوصاً اتاق پایتخت کشور عزیزمان ایران شاهد این عنوان هستیم که متقاضیان با استفاده از همین قانونهای فعلی مشغول فعالیت هستند و همین قانون جهت جلوگیری از سوءاستفاده از کارتهای بازرگانی کافیست چراکه تاکنون بعضی از کارتها به علت عدم رعایت قانون تعلیق شده است اند یعنی اتاق بازرگانی که خود متولی صدور کارت است با توجه به بعضی از سوءاستفاده ها آن کارت ها را تعلیق کرده و تعلیق این کارتها نیز عواقبی دارد که همه اینها کنترلهایی است که درحال انجام است و روز به روز نیز بهتر انجام می شود. البته این مباحث نیاز به اطلاع رسانی دارد چراکه هر لحظه داشتن کارت مزیت نیست بلکه از طرف دیگر ، مسئولیتهای اجتماعی و اقتصادی را جهت دارنده کارت به همراه دارد که با پذیرش این مسئولیتها افراد از قرار دادن کارت های خود در اختیار دیگران جلوگیری می کند.
آیا وجود یک نظام مالی جامع و یکپارچه می تواند از وقوع چنین تخلفاتی جلوگیری کند؟
صالحی: نظام مالی براق و قابل رصد از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری می کند. شرکت مالیاتی با استفاده از این کارت ها، فعالیت ها را رصد می کند و دقیقاً شرکت مالیاتی میزان استفاده از کارتهای بازرگانی را اعلام و گزارش می دهد و مالیات نیز جهت صاحب کارت صادر می شود ولی هم اکنون در اتاق بازرگانی جهت استفاده از کارتهای بازرگانی آموزش های مورد نیاز داده و آزمون نیز در این خصوص گرفته می شود که نیاز به قبولی در این آزمون از مبانی صدور کارت است که البته در آینده قرار است آزمونها به صورت غیرحضوری انجام شود.
در همین راستا با نرم افزارها و سیستم های هوشمندی که هم اکنون از آنها استفاده می شود و سیستم های هویت شناسی موجود نگرانی در این خصوص جهت آینده نباید داشته باشیم و فکر می کنم که این 2 یا 3 درصد کارتهای اجاره ای موجود نیز در آینده به صفر برسد.
اگر این نظام یکپارچه با سیستم بانکی و بورسی پیوند یابد آیا از وقوع تخلفات جلوگیری می شود؟
صالحی: هر چه به سمت براق سازی حرکت کنیم و امور، به صورت اصولی اصلاح شود، از تخلفات جلوگیری می شود.
چه اصلاحاتی باید در قوانین صدور کارت صورت پذیرد ؟
صالحی : ما در آینده به سمتی می رویم که رنگ و بوی کارت بازرگانی کمتر شود و هم اکنون از معدود کشورهایی هستیم که از چنین سیستمی استفاده می کنیم در آینده با حرکت به سمت اقتصاد آزاد و کنترل ابزارهای دیگر مثل واردات و صادرات و گمرک و … قوانین رشد خواهد کرد و دیگر افراد با کد ملیشان از اقتصاد آزاد استفاده می کنند و دیگر نیازی به استفاده از کارت بازرگانی نیست و در آن وقت فقط کارت های عضویت در اتاقهای بازرگانی معتبر خواهد بود و این کارت های بازرگانی کمرنگ خواهند شد و به کنار می رود.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: دریافت | استفاده | جلوگیری | استفاده | کارتهای | بازرگانی | اقتصادی | کارت بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog