دانش دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای

دانش: دریافت استفاده جلوگیری استفاده کارتهای بازرگانی اقتصادی کارت بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی کوله‌پشتی‌ها سبک می‌شوند ، تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از مطالعه بر روی ادغام کتب درسی و تالیف تلفیقی کتب خبر داد و گفت: با اتمام بازه زمانی پنج ساله اجرای آزمایشی، کتب درسی را م

کوله‌پشتی‌ها سبک می‌شوند ، تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی

تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی/کوله پشتی ها سبک می شوند

عبارات مهم : آموزش

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از مطالعه بر روی ادغام کتب درسی و تالیف تلفیقی کتب خبر داد و گفت: با اتمام بازه زمانی پنج ساله اجرای آزمایشی، کتب درسی را مورد بازبینی قرار می دهیم. اکنون در حال مطالعه جهت بازبینی پایه های اول، دوم و سوم ابتدایی با رویکرد تلفیقی هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تدوین کتب تازه دوره ابتدایی و متوسطه اول به اتمام رسیده است اظهار کرد: در دوسال اخیر تدوین کتب دوره دوم متوسطه شروع شده است و کار در این مرحله سخت تر هست، لیکن شاخه ها و رشته های تحصیلی متنوع هستند و هرکدام کتاب های بسیاری دارند. به عنوان مثال 200 رشته در شاخه فنی و حرفه ای که هر رشته خودش چندین کتاب تخصصی دارد.

کوله‌پشتی‌ها سبک می‌شوند ، تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی

وی افزود: اکنون عقبه ای ایجاد شده است و باید از گردنه تدوین کتب دوره دوم متوسطه هم بگذریم. مورد نیاز بود مولفان ما دارای بینش تخصصی و آموزشی باشند که تلاش کردیم این مهم محقق شود.

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به اینکه سیاست «ادغام کتب درسی» به کجا رسیده است؟ عنوان کرد: رویکرد جدیدی مدنظر داریم. بعد از استقرار پایه دوازدهم در سال آینده، مدت وقت پنج ساله اجرای آزمایشی کتب ابتدایی هم به اتمام می رسد. طبق قواعد هر کتاب بعد از تدوین بعد از یکسال اعتبارسنجی می شود و سپس به مدت پنج سال به صورت سراسری تحت پایلوت قرار می گیرد.

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از مطالعه بر روی ادغام کتب درسی و تالیف تلفیقی کتب خبر داد و گفت: با اتمام بازه زمانی پنج ساله اجرای آزمایشی، کتب درسی را م

محمدیان ادامه داد: با اتمام بازه زمانی پنج ساله اجرای آزمایشی، کتب درسی را مورد بازبینی قرار می دهیم. اکنون در حال مطالعه جهت بازبینی پایه های اول، دوم و سوم ابتدایی با رویکرد تلفیقی هستیم. در این بازبینی باید به اهداف برنامه درسی ملی و سند تحول بنیادین وفادار باشیم. بر این اساس باید یک برنامه آموزشی مطلوب و تجربه شده است و منطبق با رویکردهای علمی را آزمایش کنیم.

وی با بیان اینکه طی اجرای برنامه درسی ملی وظیفه شده است بود هر سال محتوای دو پایه را عوض کردن دهیم و این کار بسیار سنگین بود گفت: ولی در دوره بازبینی از این فشردگی کاسته می شود و هرسال روی بازبینی کتب یک پایه کار می کنیم. در رویکرد تازه کتب اجرای آزمایشی محدود خواهند داشت تا موانع و نقاط ضعف و قوت شناسایی شوند و در نهایت به سیستم آموزشی مستقر ثابتی برسیم.

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی راجع به زمینه ها و علل تالیف تلفیقی کتب درسی گفت: این رویکرد منبعث از سنت علمی خودمان هست. ما سنت علمی و اعتبار فرهنگ آموزش داشتیم که در سال های ورود سیستم آموزشی کلاسیک تحت تاثیر نظام وارداتی قرار گرفته هست. به دنبال آن هستیم مطالعه کنیم که برگشت به سنت اموزش و تربیتی خودمان باید چگونه باشد؟.

کوله‌پشتی‌ها سبک می‌شوند ، تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی

محمدیان افزود: در سنت ایرانی متعلمان روزانه یک یا دو درس می خواندند نه 10 عنوان. ولی همان درس را با روش مباحثه و پرسش و پاسخ می آموختند. اکنون روال این است که در هر زنگ یک درس مطرح می شود و با تنوع عناوین دروس مواجه ایم. همچنین در سنت قدیمی، ابتدا درس مقدماتی را یاد می گرفتند و بعد به مباحث علمی تخصصی تر می پرداختند. به عنوان مثال ادبیات را می آموختند و بر اساس آن مبانی علمی دیگر را فرا می گرفتند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از این روش در بعضی کشورها استفاده می شود گفت: اکنون کار مطالعاتی را شروع کردیم و امیدواریم در سال های آینده با وقت وسیع تر و همکاری صاحبنظران تالیف تلفیقی را اجرا کنیم.

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از مطالعه بر روی ادغام کتب درسی و تالیف تلفیقی کتب خبر داد و گفت: با اتمام بازه زمانی پنج ساله اجرای آزمایشی، کتب درسی را م

برگشت به عقب بد نیست

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به اینکه آیا این کار برگشت به عقب نیست و نبایداز رویکردهای نوین استفاده شود؟ عنوان کرد: برگشت به عقب و خویشتن که بد نیست. سنت فرهنگی ما یک امر معقولی بوده و بسیاری از آکادمی های دنیا این کار را می کنند.

کوله‌پشتی‌ها سبک می‌شوند ، تشریح برنامه آموزش و پرورش جهت ادغام کتب درسی

دانش آموزان ما در مدرسه درسی چون عربی و زبان انگلیسی را شش سال می خوانند، در حالی که اگر این دروس به مدت سه سال ولی فشرده و با مدت وقت بیشتری تدریس شوند در ذهن ماندگار می شوند و ما می توانیم در دوره متوسطه دوم کتب درسی اختیاری در حیطه های تخصصی تحصیل در اختیارشان قرار دهیم. آموزشگاه های زبان در بیرون هم همین کار را انجام می دهند و داوطلبانشان معمولا سه روز در هفته به کلاس می روند. فایده های دیگر این کار این است که کیف دانش آموز سبک و معلمان تخصصی تر می شوند. در عین حال دانش آموز به چند درس متمرکز می شود.

محمدیان ادامه داد: ایرانی های قدیمی اینگونه بوده اند. نژاد ایرانی که به طور حتم در گذر وقت کم استعداد نشده، بلکه با توجه به امکانات تازه استعدادها اوج هم رفته هست، ولی آیا امثال ابن سینا را نمی بینیم؟ علت این است که به وسعت پرداخته ایم ولی به عمق خیر، در حالی که می شود مباحث را تخصصی ولی عمیق کرد.

وی راجع به اینکه آیا همه چیز منحصر به کتاب درسی است عنوان کرد: روش های آموزش، تکنیک های تربیت، فضاهای آموزشی و مقررات آموزشی همه دست به دست هم می دهند و سند تحول تاکید می کند اینها باید رو به اصلاح بروند. متاسفانه سیستم در بخش های متفاوت دارای اشکالاتی هست. به عنوان مثال ما دانش آموز را به علت دیر رسیدن به مدرسه تنبیه دو بار تنبیه می کنیم، نخست تذکر شفاهی است و دوم مرحوم شدن از حضور در کلاس. خطای سوم هم این که ممکن است او را به منزل بفرستیم تا والدینش را به همراه بیاورد ، ولی توجه نمی کنیم که شاید وی در خیابان رها شود و حتی از وحشت والدینش یک هفته غیبت کند و به مدرسه هم نرود و آسیب هایی گریبانش را بگیرد. بعد باید در جهت اهداف اموزش و تربیتی به مقررات انضباطی هم توجه کنیم.

امروز کمپانی های بزرگ انیمیشن سازی دنیا جهت کودکان تولید محتوا می کنند

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به عوض کردن ذائقه مخاطبان امروز آموزش و پرورش اظهار کرد: حالا دیگر نمی شود دروس نوستالژیک چون “کلیله و دمنه” و “حسنک کجایی” را دوباره وارد برنامه درسی کرد. لیکن کودکی که “تام و جری” ببیند دیگر کلیله و دمنه برایش جالب نیست. امروز کمپانی های بزرگ انیمیشن سازی دنیا جهت کودکان تولید محتوا می کنند.

محمدیان افزود: می خواهیم خبر تربیتی بدهیم و رویکرد ما فرهنگی هست. شعار ما در شرکت پژوهش این است که درون دادهای آموزشی مبتنی بر یافته های پژوهشی باید در بستر فرهنگی تبدیل به نتیجه های تربیتی شوند. پژوهش ها هستند که تعیین می کنند چه چیزی باید آموزش داده شود. این شعار، برنامه درسی را منطبق با خودش اصلاح می کند، همچنین باید معلم و فضای مدرسه را هم اصلاح و روابط منزل و مدرسه را تقویت کند.

در اجرای برنامه درسی ملی غریب و تنها بودیم

وی از عملکرد سایر بخش های آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: ما در اجرای سند تحول و برنامه درسی ملی غریب و تنها بودیم. برنامه را نوشتیم ولی نه معلم تامین شد، نه فضای آموزشی، نه قوانین و مقررات و نه فضا و تجهیزات و تنها ماندیم. اکنون بار بسیاری پرسشها را به دوش می کشیم و باید هم از سند درسی ملی دفاع کنیم که ناتمام نماند، در عین حالی که این نواقص را داریم.

رئیس شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: به عنوان نمونه هنگامی که ارزشیابی توصیفی را اجرا می کنیم ولی معلم به آن عمل نمی کند باید چه کنیم؟ ما می خواهیم دانش آموز در مدرسه با نمره دچار استرس نشود. یا یک نمونه دیگر این است که در کتاب علوم شیوه تالیف زیاد ترکیب تصویر و مطلب است ولی خانواده ها و بعضی معلمان می پرسند فرزندم باید چه چیزی را حفظ کند؟ در حالی که ما تلاش می کنیم دانش آموز خودش فکر کند و تجربه کند و به چرایی ها جواب بدهد. نتیجه این می شود که تاجر پیشگانی پیدا می شوند و کتاب کمک آموزشی طرح می کنند و پرسش طرح می کنند تا دانش آموز همانها را حفظ کند و خانواده ها خوشحال شوند. در حالی که روش صحیحی نیست و دانش آموز به جای بکارگیری قوه تفکر به سمت صرفا حفظ مطالب می رود.

واژه های کلیدی: آموزش | تخصصی | آموزشی | برنامه | آموزشگاه | برنامه ریزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog